Kai kunsti­keskus

  • #avalik
  • #kultuur
  • #renoveerimine
  • #eksperimentaalne
  • #tööstus

Asukoht

Peetri 12, Tallinn

Pindala

2200 m2

Staatus

Valmis 2019

Arhitektuur

Margit Aule ja Karl-Johan Jakobson

Sisearhitektuur

studio ARGUS

Fotod

Tõnu Tunnel, Renee Altrov ja Aron Urb

Noblessneri laevatehas Kalamajas asutati 1912. aastal ülesandega ehitada allveelaevu Vene Keiserlikule Mereväele. Tehase tarvis ehitati välja võimas linnak, mille ajaloolistest hoonetest on üle kümne tänaseni säilinud. Koos mitme nüüdisaegse lisandusega on tehaselinnakust alates 2000. aastatest kujunenud tänapäevane linnaruum kortermajade, äripindade, restoranide ja kultuuriasutustega.

Üks alal säilinud ja tänaseks endale uue funktsiooni leidnud ajaloolisi hooneid on endine laevasüsteemide tsehh. Koos kõrval asuva valukojaga on see üks tehase vanemaid hooneid, mis on ka arhitektuuriliselt oma naabriga küllaltki sarnane – hoonel on raudbetoonist monoliitne raamkarkass ja selle ajaloolised seinad on laotud betooniräbu õõnesplokkidest.

Koostöös arhitektuuribürooga HGA valminud renoveerimisprojekti eesmärk oli laevasüsteemide tsehhi muutmine nüüdisaegseks äripinnaks ning näituse- ja konverentsiruumiks. Rahvusvahelise KAI Kunstikeskuse ruumid asuvad hoone teisel korrusel ning maja esimesel korrusel toimetavad erinevad toidustuudiod ja restoranid.

Pika ristkülikukujulise põhiplaaniga hoonele annab iseloomuliku vormi kumer katus, mille harjal on väike kolmnurkne katuselatern. Tsehhi katust sildavad raudbetoonist segmentkaarsed talad.

Renoveerimise käigus säilitati siseruumides võimalikult palju vanast interjöörist ning olulisel kohal oli ka industriaalse ruumimõju säilimine. Uue ruumiprogrammi keskmes on hoone teisel korrusel paiknev kunstigalerii – neutraalsete valgete seintega ruumile annavad võimsust vanad laekonstruktsioonid. Eksponeerimise eesmärgil on ajaloolistest seintest sissepoole rajatud uued seinad. Lisaks galeriile on hoone teisel korrusel kunstikeskuse auditoorium, koosolekuruumid ja kontor. Esimesel korrusel paiknevates toitlustusasutustes on industriaalset pärandit ja hingust säilinud rohkem ning see on oskuslikult ühendatud moodsa minimalistliku mööbliga.

Eelmine projekt

WOW elamus­keskus

Järgmine projekt

Nobless­neri valu­koda