Park Hotell Viljandi

  • #Eesti
  • #Viljandi
  • #avalik
  • #rekonstrueerimine
  • #mälestis
  • #hotell
  • #restoran
Atrium of Park Hotell Viljandi

Asukoht

Johan Laidoneri plats 8, Viljandi

Pindala

1800 m2

Staatus

Valmis 2018

Tellija

Astlanda Ehitus

Sisearhitektuur

LUMIA ja studio ARGUS

Margit Aule, Maris Kerge, Kaiko Kerdmann ja Margit Argus

Fotod

Terje Ugandi

Auhinnad

  • 2019 - Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia 2019

  • 2019 - Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemia 2019

Park Hotell Viljandi asub Johan Laidoneri platsi ja Raekoja platsi vahel. 1910. aastal ehitatud hoone valmis hotell-restoranina, tänavatasandil paiknes mitu äri. Keskkütte ja veevärgiga maja oli üks suuremaid ja väärikamaid ehitisi kogu linnas. Selle omanik oli ärimees Andres Ormisson, kelle poeg oli tuntud kunstnik Villem Ormisson. Hiljem muudeti hotell-restoran haiglaks ja seejärel haridusasutuseks – majas on tegutsenud näiteks Viljandi Kultuuriakadeemia eelkäija.

Taastamise ajaks olid hoonest säilinud ainult välisseinad, kunagine uhke sisemus oli pöördumatult kahjustunud ning puudus ka alusmaterjal selle täpseks rekonstrueerimiseks. Hoone arhitektuur on segu historitsismist ja juugendist. Kolmekorruselist tahukat ilmestavad uhked aknaraamistused, karniisid, torn Johan Laidoneri platsi poolsel fassaadil ja ehisviilud.

Uues arhitektuurilahenduses on välja ehitatud hotellihoone katusekorrus, mis aga tänavalt vaadatuna hoone vormi ei muuda. Samuti on klaaskatusega kinni ehitatud endine siseõu, mis on võetud kasutusele hotelli fuajeena. Tänane peasissepääs paikneb hoovi viinud kangialuses. Hotellis on 37 numbrituba, restoran ja kohvik.

Uus arhitektuur on sisekujunduses sujuvalt vanaga ühendatud. Üldkasutavates ruumides domineerivad tumedad toonid ja rustikaalne laad, markeerimaks ühisolemise ala. Keskne on fuajee, mille tunnuseks on õhuline liftišaht ja näiliselt korrapäratu paigutusega puiduga viimistletud sillad, mis viivad numbritubadesse. Heledates õrnades toonides privaatsemad ja intiimsemad numbritoad ning samas võtmes restoran eristuvad selgelt kesksest aatriumist. Hallid toonid on kombineeritud kunstnik Villem Ormissoni töödest inspireeritud sügavates värvides erksate tekstiilidega nii restoranis kui hotellitubades.

Siseõu-fuajees on näha katusealuse korruse kasutuselevõtuga lisandunud hoonemahtu, mis oma siledaks krohvitud ja pigem detailivaese kujundusega vastandub ajalooliste tellisseinte ekspressiivsusele – silmal on võimalik selgelt eristada, mis on uus ja mis ajalooline arhitektuur.

Meediakajastus

Eelmine projekt

Postimehe maja

Järgmine projekt

WOW elamus­keskus