Poska elamu

  • #Eesti
  • #Tallinn
  • #rekonstrueerimine
  • #väike
  • #säästev
Restaureeritud Poska elamu

Asukoht

J. Poska 41, Tallinn

Pindala

371 m2

Staatus

Valmis 2022

Arhitektuur

Margit Aule ja Kristi Merilo

Sisearhitektuur

studio ARGUS ja Marilin Sikkal

Konstruktsioonid

Tõnu Vana

Tellija

Eratellija

Fotod

Martin Siplane

Auhinnad

  • 2022 - Muinsuskaitseameti aastapreemia laureaat kategoorias „Hästi restaureeritud mälestis"

Rikkaliku dekooriga puitelamu Poska 41 hääbumisele elasid aastakümnete jooksul kaasa paljud kohalikud. Miski ei muutunud, maja ainult lagunes ja lagunes. Hoone on mahult väike, fassaad kaunites proportsioonides ja plastiline, asukoht keskne. Ilmselt seetõttu on maja saatus paljudele korda läinud.

Hoone asub Kadrioru ajaloolises Sloboda piirkonnas, mis arenes 18. sajandil koos Kadrioru lossiansambli rajamisega. Sellele vene küla meenutavale piirkonnale olid iseloomulikud pikad kitsad krundid, väikesed viilkatusega majad tihedalt tänava ääres. 1888. aastal valmis Aleksei Fedotovi projekti järgi elamu Tallinna Issanda Muutmise kirikus vaimulikuna töötanud Nikolai Stratonovitši perele. Hiljem ehitati hoone korterelamuks.

Eriti väärtuslik on Poska elamu tänavapoolne fassaad puitdekoori, avatäidete ja sepisväravaga, mis on nüüd hoolega restaureeritud, samas kui hoovipoolses osas saime teha kohandusi, et elamu uute omanike vajadustele vastaks.

Uued omanikud soovisid kasutusele võtta katusealuse ehk nii-öelda teise korruse ruumi. Selleks tuli hoovipoolsed täielikult pehkinud vintskapid asendada pisut suurematega, et ruumides püsti kõndides liikuda saaks, samas jäid alles pööningule viinud kitsas puittrepp ja sisseehitatud kapid. Luksust lisab teisele tasandile ehitatud uus rõdu. Mahulisi sekkumisi oli seega vaja teha küllaltki vähe. Hoonesse oli aja jooksul lisatud väikeseid abiruume põhikorrusele, kõigil tasanditel oli suureks probleemiks loomuliku valguse vähesus. Niisiis oli LUMIA arhitektide ülesanne aidata ruumi avada, suurendada, ühendada ja tuua sellesse juurde loomulikku valgust.

Hoone põhikorrus sai avarama ruumiplaneeringu, hoovipoolne külg juurde aknaid ja katusele lisasime kaks valgusklaasipinda, millest üks valgustab teise korruse ruumi ja teine toob valguse ka esimese korruse muidu pimedasse trepihalli. Hoone siseruumis on palju hästi restaureeritud ja eksponeeritud ajaloolisi detaile: siseuksi, -aknaid, treppe, kapiuksi jne.

Poska elamu oli hooletusse jäetult ja tühjalt seisnud 30 aastat ning selle olukord oli pehmelt öeldes nigel. Seepärast võib nüüd liialdamata öelda, et paljud elasid selle maja saatusele kaasa, aga perekond Sikkalid päästsid selle kauni puitdekooriga hoone.

LUMIA uudised

Meediakajastus

Eelmine projekt

Suur-Lossi elamu

Järgmine projekt

Liveni büroo