Tallinna Tehnika­kõrgkool

  • #Eesti
  • #Tallinn
  • #avalik
  • #renoveerimine
  • #haridus
Tallinna Tehnikakõrgkool

Asukoht

Pärnu mnt 82, Tallinn

Pindala

9500 m2

Staatus

Valmis 2017

Tellija

Tallinna Tehnikakõrgkool

Arhitektuur ja sisearhitektuur

LUMIA ja studio ARGUS

Margit Aule, Toomas Adrikorn, Margit Argus ja Kaiko Kerdmann

Fotod

Maris Tomba

Tallinna Tehnikakõrgkool asub 1953. aastal ehitatud endise Mäetehnikumi õppehoones, mis moodustab koos Suur-Ameerika tänava ääres paikneva Tallinna Tõnismäe Reaalkooliga uhke stalinistliku ansambli. Tehnikakõrgkooli hoonel on ajastule omane stalinistlik vormikeel, mida iseloomustavad sümmeetriline plaanilahendus ning uhke templifrontooni ja valgeks krohvitud sammastega muust mahust eenduv keskne sissepääs. Ka siseruumides leidub hulgaliselt stalinismile omaseid detaile: sambad, paraadtrepid fuajees ja uusklassitsistlikud kaunistused karniiside, ehisliistude jm dekoori näol.

Renoveerimisprojekti tulemusel on stalinistlik, kohati raskepärane klassitsism seotud heledate toonide ja kontrastsete detailidega. Valgeks viimistletud ajaloolised arhitektuurielemendid on saanud väärikat täiendust minimalistlike klaasist ja mustast vanutatud metallist lisanduste näol: detailirohke heleda ajaloolise ja minimalistliku tumeda uue vahel tekib huvitav dialoog, milles kumbki ei tundu domineerivat. Tulemuseks on ruum, mille ajaloolist suurejoonelisust täiendab uus värskus. Uues ruumimõjus on oma osa ka selgel makrograafilisel infograafikal, mis aitab paremini tajuda hoone sisemist loogikat.

Peale vestibüüli uuendamise korrastati projekti raames hoone südamiku logistilist toimimist. Trepikoja sümmeetrilised mahud said juurde kaks lifti ning ligipääsetavust parandavad kaldteed ja tõstukid.

Eelmine projekt

Eesti Kaevandus­muuseum

Järgmine projekt

Duo loftid