Tartu Ülikooli Muu­seumi Vara­kamber

  • #avalik
  • #kultuur
  • #väike
  • #eksperimentaalne

Asukoht

Lossi 25, Tartu

Pindala

205 m2

Staatus

Valmis 2012

Arhitektuur ja sisearhitektuur

Margit Aule

Fotod

Mihkel Karu

Auhinnad

  • 2012 - Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali sisearhitektuuri auhind

6.juulil 2012 avas Tartu Ülikooli ajaloo muuseumis uksed Tartu Ülikooli varakamber, kus saab tutvuda valikuga ülikooli väärtuslikematest varadest. Sealt leiab seni harva eksponeeritud või lausa esmakordselt välja toodud haruldusi, mis kõnelevad ülikooli ideest ja vaimust.

Ekspositsioon asub keskaegse kiriku varemetes, mis on 20. sajandi keskel vahelagede lisamisega osaliselt siseruumiks muudetud. Nii on teravkaared ruumis keskaegsed aga lagi ja põrand uued. Selliselt tekkinud madalat ruumi muutsid arhitektid aga ripplae lisamisega julgelt veelgi madalamaks. Kujundusega on püütud luua aardekambri meeleolu, ruumid on muudetud kuldse ripplae ja vitriinide abil salapärasteks, hubasteks ja leide täis kambriteks. „Lõime ülikooli aaretele keskkonna, mis tõstaks esile nende erilisuse ja oleks sama väärikas kui eksponeeritavad esemed,” kirjeldas oma tööd üks autoritest, Margit Argus.

Museaalid on laest rippuvates vitriinkappides, millest tekib ruumis kerge, hõljumise tunne. Kuldsele laele sekundeerivad mustad seinad ja hämar, salapärane valguslahendus. Põrandat kaunistab temaatiline graafika: Tartu Ülikooliga seotud teadlaste tsitaadid ajastuomastes šriftides. Margit Aule ja Margit Argus said ekspositsiooni kujundajateks ja teostajateks 2011. aasta lõpus korraldatud avaliku ideekonkursi võitjatena. Ainulaadse laelahenduse töötas tehnilise poole osas välja ja valmistas Kaarel Narro, vitriinid teostas John Berger Eesti ja graafilise kujunduse tegi Polaar Studio.

"6. juulil 2012 toimus selle väikese, kuid tähelepanuväärse kambri pidulik avamine. Sündmust kajastavad fotod varakambri sisemusest tõid kohe välja ekspositsiooni tähtsa karakteri - kahtlemata on tegu kõige fotogeenilisema interjööriga, mis Eestis võib-olla üldse loodud. Kui ruum kunagi taas ümber ehitatakse, jääb see visuaalne näidis tulevastele põlvedele imetlemiseks kui futuristlik viibe minevikust ja ehk ei saadagi aru, "mismoodi see tegelikult oli""

Karin Paulus

Eelmine projekt

Norde­con

Järgmine projekt

Palve­rännu­maja