Valli­kraavi 14

  • #kortermaja
  • #renoveerimine
  • #eksperimentaalne

Asukoht

Vallikraavi 14, Tartu

Pindala

1570 m2

Staatus

Valmis 2022

Arhitektuur

Margit Aule ja Katri Mets

Sisearhitektuur

studio ARGUS

Kaunis ajaloolises vallikraavis Tartu Toomemäel asub endine esindluslik kortermaja. Historitsistlikus stiilis hoone ehitas ja projekteeris ehitusinsener Otto Schröder 19. sajandi lõpus. Hoonet ehitati korduvalt ümber ja lisati juurdeehitisi. Aastatel 1945 kuni 2016 oli hoones Tartu kunstimuuseum.

Historitsislik punastest tellistest hoone on plastiline ja liigendatud, ruumid on suursugused ja kaunid. 1950ndatel ehitatud lisakorrus ja 1960. aastate juurdeehituse otsustasime lammutada ja sendada uute villa stiiliga enam sobivate plastiliselt liigendatud lisandustega, mis samal ajal on kaasaegsed ja historitsistlikud hoone osad selgesti eristuvad. Rõhutasime trepikoja mahu vertikaalsust, lisades sellele kõrgust vintskapiga. Katusemaht on samuti vintskappidega väiksemateks osadeks jaotatud.

Säilinud on palju väärikaid detaile: seinamaailngud, tahveluksed, aknad, kahhelahjud, keldris punasest tellisest võlvlaed. Kõik need lisavad hoonele omapära ja on väärikalt restaureeritud.

Koos ümbritsevate Vallikraavi roheliste nõlvade ja kõrgete puudega on väärikas punasest tellisest hoone kaunis sümbioosis, hoonest on taas saanud üks Tartu pärlitest.

Eelmine projekt

Eesti suur­saat­kond Moskvas

Järgmine projekt

Fahle galerii­tänav